Science fiction - výklad

18. dubna 2015 v 21:56 | Naranique |  Slohové práce
Něco o historii sci-fi literatury. Odborný výklad, trochu nudné... Měli jsme za úkol se to naučit nazpaměť, muselo to mít max 3 minuty. Ten můj byl na 3:24, ale dobrý. Byla to zase jednička. A na dvě A5, že jsem se to naučila... Teď už si nepamatuju nic.Science fiction je vědeckofantastický literární žánr přezdívaný též sci-fi nebo SF vymezený výskytem spekulativních technologií, přírodních jevů a dosud neznámých forem života. Pojem science fiction vznikl ve dvacátých letech devatenáctého století, v 50. a 60. letech se uchytil i mimo USA, ale v socialistických zemích se používal pojem "vědeckofantastická literatura".
Děj sci-fi je většinou zasazen do vesmíru, budoucnosti, paralelních realit nebo alternativní historie, témata žánru sci-fi jsou většinou kontakt s mimozemskou civilizací, cestování časem, biotechnologie, planeta Země v budoucnosti, cesty na jiné planety, IT technologie atp.
První sci-fi kniha na světě vyšla v roce 1818 - Frankenstein Mary Shelleyové, ale badatelé považují za zakladatele tohoto žánru pět autorů - jsou to Edgar Allan Poe, Jules Verne, Herbert George Wells, Alexandre Dumas a již zmiňovaná Mary Shelleyová, ale kdo je skutečným zakladatelem tohoto žánru se neví. Velký vliv na rozvoj science fiction mě také americký časopis Astouding Stories of Super Science neboli Ohromující příběhy o supervědě, ale kořeny fantaskního žánru sahají k Eposu o Gilgamešovi z druhého tisíciletí př. n. l. a k Platónově Ústavě z roku 370 př. n. l. Největší rozmach sci-fi literatury byl ve 20. - 30. letech minulého století.
Základ české sci-fi položil v 19. století Karel Pleskač v románu Život na Měsíci a Svatopluk Čech s jeho Broučkiádou, velký vliv na vývoj sci-fi měla díla Karla Čapka R.U.R. a Válka s mloky. Také Labyrint světa a ráj srdce od Jana Amose Komenského je považován za sci-fi dílo.
Sci-fi se dá rozdělit na několik subžánrů: space opera, kyberpunk, hard sci-fi, soft sci-fi, military sci-fi, science fantasy, apokalyptická a postapokalyptická sci-fi.
Tematika sci-fi se neobjevuje ale jen v knihách, najdeme ji také ve filmech a seriálech. např. Star Trek, Hvězdné války, Pán času, Cesta do pravěku, Návštěvníci atd. Za první sci-fi film je považována 2001: Vesmírná odysea podle románu A. C. Clarka. Najdeme ji i v komiksech, PC hrách a hudbě, např. opery Leoše Lanáčka a Jacquese Offenbacha, v moderní době Jimi Hendrix.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paul Paul | Web | 22. února 2016 v 13:50 | Reagovat

To by mě nenapadlo brát gilgamesuv epos jako scifi :D

2 Sophie (Naranique) Sophie (Naranique) | Web | 22. února 2016 v 16:03 | Reagovat

[1]: Já to kdesi našla, to byla jedna z odbornějších slohovek... mě by to taky nenapadlo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama