Velkolepé Vánoce [jak pro koho] – Kapitola 2

17. července 2016 v 22:46 | Sophie |  Jiné psaní
A rovnou už je tu druhá kapitola, o něco kratší, ale kdybych to roztahovala ještě o jednu dějovou linii, bylo by to na tak 5K slov. Ty předchozí jsem napsala včera (až do jedné ráno...) a tuhle dneska.
Je to vlastně odbočka od děje. O tom, jak James zná Mary. Pokračování ve 3., potom se to vrací do současnosti. Je to o hodně jiné od Bondovy linie v Gallifreyance (tam už mám další kapitolu taky rozepsanou, nebojte).Kapitola 2


před dvaceti lety

V podzemních prostorách jedné z přísně utajovaných budov Britské tajné služby se shromáždilo pět nejnovějších rekrutů z celého světa, ti nejnadějnější a s největším potenciálem stát se Dvojitou nulou. Čtyři muži a mezi nimi jediná žena, která byla mezi nimi zároveň i nejmladší. James Bond od britského námořnictva, ruský agent Yuriy Kruglov, Thomas Martinez, syn portugalského vojáka, Zaid Momani, jordánský mistr v různých druzích bojových umění, a Amanda Rattiganová s výcvikem u CIA.

Nervózně přešlapovali na místě a záměrně se vyhýbali jakékoliv konverzaci či sdružování se. Protokoly jim to ani nedovolovaly. Navíc tu byla možnost, že ne všech pět se dožije konce výcviku a povýšení na status agenta 00. S tím ovšem museli počítat, když se k tomu sami dobrovolně přihlásili. Napětí pomalu plnilo místnost až po strop - jak dlouho ještě budou muset čekat?

Byla tam víceméně tma. Běžné oči lidské bytosti mohly rozpoznat siluety ostatních potencionálních špionů, zrcadla před nimi - dvojitého, bezpochyby - nějakého nábytku okolo stěn a dveří na levé straně. Jediný zdroj světla byly tlumené lampy na druhém konci místnosti. Panoval tam naprosté ticho, až do momentu, kdy se dveře odemkly a otevřely, což dovnitř vpustilo pruh silnějšího bílého světla. Všech pět lidí upřelo pohled na dveře v očekávání.

Dovnitř vstoupila žena menšího vzrůstu oděná v kalhotovém kostýmu a klapajících podpatcích na nohou a otočením spínače rozsvítila zářivky na stropě. Budoucí agenti si všimli jejích krátkých, hnědých vlasů a chladného výrazu ve tváři. Všichni si byli vědomi její identity - M, vedoucí MI6.

"Vítejte u Secret Intelligence Service," prohlásila a změřila si pětici pohledem. Tohle bylo poprvé, co se s ní setkali tváří v tvář. "Následujte mne."

M přešla místnost k jedné z dřevěných skříní na pravé straně a pětice ji následovala, v čele s Kruglovem. Rattiganová zástup uzavírala. Netrpělivě očekávali, co je tak zajímavého uvnitř té skříně, nebo jestli je to jen nějaký test, ale M lehce zatáhla za jedno z dveřních madel a automatický mechanismus na první pohled těžký kus nábytku odsunul do rohu. Prázdné místo za skříní odhalilo vstup do chodby vedoucí několik metrů vpřed a poté zahýbající doprava i doleva. Žárovky se samovolně rozsvítily.

Pětice opatrně nakoukla dovnitř, jakoby tam mělo čekat nějaké nebezpečí. Zdánlivě to byla jen obyčejná pustá chodba, ale kdo ví, co skrývala? Nicméně, M se opět dala do chůze vpřed a ponoukala mladší agenty, aby ji následovali. Na rozcestí zabočili doleva a potom ještě několikrát změnili směr, dokud konečně nedorazili ke dveřím, kterými vešli do rozlehlé místnosti ukrývající střelnici, posilovací nástroje a mnoho dalšího tělocvičného vybavení. Takže tělocvična.

M je zavedla přímo doprostřed tělocvičny a nařídila jim postavit se do zástupu a v pozor. "Agenti, váš výcvik právě začíná. Jsem si vědoma toho, že za sebou určitou praxi již máte, ale náš trénink je značně odlišný. Nemyslete si, že ho dokončíte všichni z vás; naopak, to se ještě nikdy nestalo. Přeji vám hodně štěstí." Nato pokývla hlavou a ústa se jí roztáhla v jakýsi krátký a lehký úsměv. Odešla dalšími dveřmi a ještě předtím než se stihly zavřít, vešel dovnitř další starší člen MI6 oblečený v černé teplákovce a s deskou s papíry v ruce. Zdá se, že výcvik opravdu začal.


***


Všichni až na Martineze, který neuspěl ve vědomostním testu, prošli až do finální části výcviku u Britské tajné služby. Úspěšně se stali tajnými agenty pro britskou vládu, ale dokud nesplní tu jedinou podmínku pro povýšení na Dvojitou nulu, totiž oprávněné a povolené vzití dvou životů, budou pouze regulérní špioni s malými, ne tak významnými úkoly. Čtveřice se ale přihlásila do Programu 00, a tudíž se právě nacházeli na prvních oficiálních misích, které měly otestovat jejich schopnosti, zodpovědnost, oddanost Británii a způsobilost pro povolání.

Bond v New Yorku, Kruglov ve Waddanu v Libyi, Momani v Kodani a Rattiganová v Dháce v Bangladéši. Jejich cílem byli nic méně a nic více než teroristé, překupníci, nepřátelští špioni nebo nebezpeční dealeři. Jedině zvládnutím tak náročného úkolu na 100 procent, a rovnou dvakrát, mohlo dokázat, že jsou statutu 00 hodni.

Časem se z nich stali i přátelé, jak jen bylo přátelství mezi budoucími špiony možné. Občas spolu chodívali na pivo, na oběd, cvičit nebo jen tak ven; dokonce i s lidmi z ostatních oddělení, například z Výzkumu a vývoje nebo Personálního. Ti vysoce postavení, jako například starý Boothroyd nebo ostatní Dvojité nuly je zrovna moc v oblibě neměli, ale to jejich starostí nebylo. Brzo se také - pokud budou mít štěstí - stanou jedněmi z nich.


***


Nakonec se povýšení dočkali pouze tři z původních pěti kandidátů. Rattiganová se jako jediná žena prokázala být tou nejšikovnější a nejúspěšnější. Vlastně jednou z nejlepších agentů vůbec, v celé historii MI6, a proto se po několika desítkách let obnovil titul 001, spolu se kterým dostala úplně novou identitu a původní Amanda Rattiganová 'zemřela při autonehodě'. Od té doby vystupovala jen jako Mary Morstanová. Všichni v celé MI6 si jí nadprůměrně vážili a byla tím nejrespektovanějším členem tajné služby po samotné M. Nikdo ani nemrknul nad tím, že na první pohled vypadá jenom jako třiadvacetiletá namyšlená blondýna. Právě ta skutečnost napomáhala věrohodnosti jejího krytí a na misích v utajení byla perfektně spolehlivá. Kódové jeméno 001 si zasloužila více než právem.

Další ze skupiny, kdo uspěl, ale po delší době než Morstanová - celé čtyři měsíce - byl Kruglov. M usoudila, že je perfektní na pozici 006, ve které nahradil před dvěma lety zesnulého agenta. Stejně jako jeho kolegyně požádal o vymazání jakýchkoliv stop po Yuriym Kruglovovi, vzhledem k jeho minulosti. Ve zprávě stálo 'zemřel při katastrofě na Kavkazu' a v nové složce se v kolonce se jménem vyjímalo velké černé Alec Trevelyan.

Poslední, který uspěl, byl James Bond. Ten si pozici speciálního agenta udržel nejdéle ze všech a neprokázal se jako stoprocentně efektivní, kvůli lehké nedbalosti, chybějícím hlášením a častým aférám s muži i ženami, ale přesto plnil úkoly s přesností a nikdy se nestalo, že by neuspěl, i když explodovalo o budovu více. M s tím nebyla úplně šťastná, ale dostal kódové číslo 007. 007 byl agent precizní, inteligentní, lstivý a chladný, a to Bond splňoval perfektně. Jako jediný se staré identity nezbavil, naopak, byl na své jméno pyšný a chtěl, aby jeho nepřátelé věděli přesně, kdo to byl, jehož tvář byla to poslední, co kdy spatřili.A/N: Amanda Gean Rattigan je můj headcanon na A.G.RA. Stejně jako Andrew Sherrinford Holmes na Q. Ve všech mých povídkách je jako Andrew, a abych mu tady dala první jméno jenom Sherrinford, jak se ta postava třetího bratra jmenuje - to bych svýmu miláčkovi nikdy neudělala, děkuju pěkně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama